פרס החברה הישראלית לכימיה

פרס התעשייה הכימית הירוקה לשנת 2010

 חברת פז בית זיקוק אשדוד קיבלה את פרס התעשייה הכימית הירוקה לשנת 2010, במסגרת חגיגות שנת הכימיה הבינלאומית שעליה הכריז האו"ם. הפרס הוענק לפז בית זיקוק אשדוד על הצטיינות בהגנה על הסביבה ושמירה על איכותה, על תרומה לצמצום פסולת תעשייתית ולצמצום צריכת האנרגיה, ועל הפחתה משמעותית של פליטת גזים רעילים או גזים התורמים לאפקט החממה. 

 
בשנים האחרונות השקיעה החברה משאבים חסרי תקדים, כ- 400 מיליון ש"ח, במתקנים חדשניים, אשר הביאו לשיפורים מהותיים בשמירה על איכות האוויר, איכות המוצרים, איכות הקולחים ושיפורים ביעילות האנרגטית.
 
נשיא החברה הישראלית לכימיה, פרופסור אהוד קינן מהפקולטה לכימיה ע"ש שוליך בטכניון, הסביר בטקס קבלת הפרס כי תעשיית זיקוק הנפט היא אחת מאבני היסוד של הכלכלה והחיים המודרניים, וכי ללא תוצרי הזיקוק אין קיום לעולם שאנו חיים בו. עם זאת, הדגיש, מעצם טבעה של תעשיית הזיקוק היא טומנת בחובה סיכונים, ונדרש איזון בין צורכי האנרגיה של המשק ובין הצורך להגן על הסביבה.
 
פז קיבלה את הפרס על הישגים יוצאי דופן בזכות השקעות מסיביות במתקנים ייחודיים, המבוססים על טכנולוגיות כימיות חדשניות, ובהם מתקן השבת גופרית מן הגזים הנפלטים לאטמוספרה; מתקני טיהור שפכים; ותחנת כוח "ירוקה" המונעת בגז טבעי.